Sommer Katalin
Hosszú sorban a Duna felé tereltek minket az anyukánkkal. Mi a Pozsonyi útnál álltunk, és csak Raoul Wallenberg megjelenésének köszönhetjük az életünket. Örökre hálás vagyok neki.
Sommer Katalin (1939)
Édesanyjával és kisöccsével a Duna felé terelték a védett házból. Raoul Wallenberg mentette meg őket. A budapesti gettóban szabadultak fel.
Munkaszolgálatos édesapját egy német táborban agyonverték.
A Sommer család Budapesten, a Nagymező utcában élt. Kati édesapja textilnagykereskedő volt, már 1940-ben elvitték munkaszolgálatra, ahonnan időnként hazaengedték. Időközben megszületett Kati öccse is.
Az édesanyának és két gyermekének, az ötéves Katinak és a hároméves Gyurinak 1944 őszén egy nagybácsi szerzett védlevelet, amellyel a nemzetközi gettóba kerültek, egy svájci védett házba. Egy novemberi napon az összes ott lakó gyereket és felnőttet felsorakoztatták, és kihajtották a Margit-híd melletti kis parkba. A sor elején állókat belelőtték a Dunába. Katiék szerencséjükre hátrébb álltak, így nem került rájuk a sor, mert megjelent ott egy magas férfi, akinek az intézkedésére visszazavarták őket a védett házba. Soha nem derült ki, hogy ki értesítette a férfit, aki nem volt más, mint Raoul Wallenberg. Neki köszönhetik az életüket.
Még aznap este újra sorba állították az embereket és behajtották őket a „nagy” gettóba, a Klauzál térre. Ott álldogáltak, amíg ki nem osztották nekik a címet, hogy hova menjenek.
A ház, ahová Katiékat küldték, olyannyira túlzsúfolt volt, hogy az édesanyjuk más lehetőséget keresett. A Holló utcai nyomda udvarán álló házmesterlakásba húzódtak. Karácsony este, Budapest szőnyegbombázása idején a légnyomás levitte a kis épület tetejét, a gyerekeket csak a rájuk borított paplan védte meg a törmeléktől. Innen is tovább kellett menniük. Előbb egy Dob utcai házba, majd a nyilas fenyegetés miatt egy Klauzál utcai szükségkórházba menekültek, ott érte őket a felszabadulás.
A gyerekek édesapja nem jött haza a munkaszolgálatból. Csak később, egy bajtárstól tudta meg a család, hogy egy német táborba került, ahol agyonverték, amikor lefagyott a keze és nem tudott tovább dolgozni.