top of page
Fekete Edit

Fekete (született Scher) Edit

Engem is kihoztak a barakk elé. Ott ültünk mi, a túlélő élőhalottak – 28 kiló voltam. Az oroszok merőkanalakkal osztották a csajkákba a tejet. Először csak a 13 éven aluliak kaptak, nem jutott mindenkinek azonnal. Engem is 12 évesnek néztek.

Fekete 
(született Scher) Edit
(1923-2023)

Auschwitzba deportálták, onnan továbbhajtották Rawensbrückbe, majd Neustadt-Grewébe. Felszabadulása körülményeire nem emlékszik, 28 kiló volt, kisgyereknek nézték.

Edit ígéretes rajztehetségként Budapesten divattervezést tanult, az 1940-es évek elején már divatlapoknak és ruhaszalonoknak rajzolt. A zsidó származású lányt 1944 májusában szakszervezeti tevékenysége miatt tartóztatták le barátjával, a katonaszökevény, keresztény Fekete Károllyal együtt. Editet az óbudai téglagyárból Auschwitz-Birkenauba deportálták, ahonnan 1945 januárjában, a tábor kiürítésekor továbbindították sorstársaival együtt Ravensbrückbe. De ebben a koncentrációs táborban sem maradtak sokáig, újabb gyalogmenet következett Neustadt-Grewébe. Ott szabadultak fel. 

 

Edit 1945 májusában egy szovjet katonai kórházban tért magához, megmenekülésének körülményeire nem emlékszik. Két sorstársa később mesélte el neki, hogy egy szék hátlapján húzták őt magukkal az utolsó menetben. A felszabadulás után is alig volt ennivaló, a kórházban először csak a legfiatalabbaknak osztottak tejet. Editnek is adtak, kislánynak nézték. A 28 kilósra fogyott fiatal nő – aki akkor már 21 éves múlt - két hónapig lábadozott, szó szerint is, mert újra kellett tanulnia járni.

A többnyire gyalog, néha vonattal megtett hazaút után Edit 1945 októberében érkezett Budapestre, ahol családja nagy része a gettóban érte meg a felszabadulást. Egy esküvő előkészületeibe csöppent nagyapja Wesselényi utcai vendéglőjében: a Bergen-Belsenből hazatért nővére ment férjhez. Hamarosan Edit is házasságot kötött Fekete Károllyal, aki megszökött a letartóztatásból és Budapesten bujkált a felszabadulásig.

 

Edit grafikusművész lett, a kezdetektől részt vett a hazai rajzfilmgyártás megteremtésében. Keze munkáját dicsérik az első magyar animációs gyerekfilmek. A Magyar Televízióból való nyugdíjba vonulása után rajzolta ki magából a koncentrációs táborokban megélteket. Ezek a rajzai a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményének becses darabjai.

A protréfotókat Ritter Doron készítette.
bottom of page