top of page
Dr. Abonyi Ivánné

Dr. Abonyi Ivánné Farkas Mária

Én csak segítettem, az igazi Igaz Ember az apám volt.

Dr. Abonyi Ivánné
Farkas Mária (1925)

Családjával öt embert bújtattak a lakásukban, Budapesten.

Az egyiküket ő maga hozta ki a veszélyessé vált védett házból.

A Világ Igaza kitüntetést 1987-ben vehette át.

Mária édesapja, Farkas István pénzügyőr volt, 1944-ben a pénzügyőr laktanyában, a budapesti Keleti pályaudvarhoz közeli Fiumei út 6. szám alatti házban laktak családostul. Mária akkor 19 éves volt, Zsuzsanna húga 16. Először a húga osztálytársának, a zsidó származású Jakab Zsuzsannának és családjának segítettek értékeik elrejtésében, majd közreműködtek abban, hogy Zsuzsanna és orvos édesapja, dr. Jakab Ernő hamis papírokkal megmeneküljön a nyugat felé terelt menetből. Őket a lakásukba fogadták és bújtatták.

 

Mária segített a Jakab család egyesítésében, ugyanis édesanyja iratait felhasználva elment a nyilasok által fenyegetett védett házba és kimenekítette onnan Jakabnét, akit szintén a lakásukba kísért. A Jakab családon kívül ugyancsak a lakásban bújtatták Müller Rezsőné Obst Etát, aki Mária nagymamájának a szomszédja volt, valamint egy számukra idegen hölgyet, Schlesinger Jenőné Boriskát, aki ismerőse révén tudta, hogy Farkasék hol laknak.

Amikor a nyilasok a Keleti pályaudvar melletti lóversenytérre, a Tattersaalba terelték sokadmagával és elhaladtak a ház mellett, Schlesingerné odaadta a hátizsákját és minden értékét az egyik nyilasnak, aki hagyta őt besurranni a kapun.

 

Mind az öt bújtatott ember a Farkas család otthonában élte meg a felszabadulást. Mária azt vallja, hogy ő az embermentésben csak segített, az igazi Igaz Ember az édesapja, Farkas István volt.

 

A Világ Igaza kitüntetést 1987-ben az általuk megmentettek közül Jakab Zsuzsanna kezdeményezésére kapták meg mind a négyen: Farkas István, Farkas Istvánné Bognár Mária, Farkas Zsuzsanna és dr. Abonyi Ivánné Farkas Mária.

A protréfotókat Ritter Doron készítette.
bottom of page