Kosák József
Úgy néztünk ki, mint egy átlagos család, csak a szívünk dobogott jobban.
Kosák József (1930)
Családjával három embert bújtattak a pékségük pincéjében, Budapesten.
Az egyiküknek ő maga segített megszökni a munkaszolgálatból.
A Világ Igaza kitüntetést 2010-ben vehette át.
József 1944-ben 14 éves volt, a szüleivel Budapesten, a Váci út 100-as szám alatt laktak, a bérház aljában volt a pékségük. A házban éltek zsidó családok is, ami József számára csak akkor vált nyilvánvalóvá, amikortól csillagot kellett viselniük. Zsidó volt az a Köves Pál is, akinek a megmentésében József is szerepet vállalt.
Köves Pál Budán volt munkaszolgálatos. A laktanyájukban elterjedt a hír, hogy hamarosan nyugatra fogják indítani őket, amit el akartak kerülni. Az egyik társának sikerült egy bizonyos módszerrel megszöknie, és elküldte a fiát a Váci úti pékségbe szólni Köves feleségének – aki amúgy keresztény nő volt -, hogy szöktessék meg Pált is. József rögtön ajánlkozott segíteni, ugyanis a módszerhez épp egy gyerekre volt szükség. Másnap kettesben elmentek Kövesnével a megadott helyre, mint akik csak csomagot hoztak, megvárták a munkából visszatérő századot, majd a feleség letépte a férje csillagát, és hármasban, mint papa-mama-gyerek elsétáltak a villamosmegállóhoz. Hosszú volt az út Angyalföldig, de szerencséjükre egy nyilassal sem találkoztak.
József kalandnak fogta fel a dolgot, nem volt tisztában vele, mennyire veszélyes dologra vállalkozott. A „család” épségben megérkezett a Váci úti házba, de mivel Pál nem mutatkozhatott a szomszédok előtt, Kövesné és a Kosák család egy kis búvóhelyet alakított ki neki. A pékség pincéje nem állt összeköttetésben a lakók számára kijelölt légópincével, így ott, a liszteszsákok és a tűzifa mögötti kis lomtárban Pál, valamint a lánya és a fia is meghúzhatták magukat a felszabadulásig.
József és az addigra már elhunyt szülei, Kosák Flórián és Kosák Flóriánné az elbújtatott lány, Köves Márta kezdeményezése nyomán 2010-ben kapták meg a Világ Igaza kitüntetést.